Zawody przyszłości

Przy wyborze zawodu, jak również przy szukaniu pracy ważna jest orientacja w tym co dzieję się na rynku pracy- które profesje cieszą się rosnącym zainteresowaniem, a którym grozi wyginięcie.

Obecnie istnieje stałe zapotrzebowanie na lekarzy, dietetyków, masażystów, opiekunów osób starszych. Dla ludzi staje się coraz istotniejsze dbanie o wygląd, zatem rośnie ilość miejsc pracy dla fryzjerów, kosmetyczek i stylistów. Ważne staję się również dbanie o otoczenie, w czym potrzebni są floryści, projektanci wnętrz, absolwenci ochrony środowiska. Ponadto rośnie zapotrzebowanie na takie zawody jak: menedżer kultury, osoby pracujące w agroturystyce i hotelarstwieW cenie są zawody techniczne- popularnością cieszą się budowlańcy, projektanci, informatycy,  administratorzy sieci. Przydatne pozostają księgowe, ale również osoby pracujące w logistyce, zajmujące się doradztwem, przyszłościowym zawodem wydaje się również analityk rynku pracy.

W Lublinie na następny rok szkolny zabrakło miejsc w przedszkolach dla ponad 670 dzieci, również nie wszyscy chętni rodzice będą mogli zostawić swoje pociechy w żłobkach- zatem istnieje z pewnością zapotrzebowanie na usługi w tym zakresie.

Na podstawie analizy danych z portalu pracuj.pl obecnie największe zapotrzebowanie występuje na specjalistów z branży: handel- sprzedaż, bankowość, finanse i ubezpieczenia, telekomunikacja i zaawansowane technologie, przemysł (ciężki i lekki), logistyka. Najbardziej poszukiwaną grupą zawodową zarówno w Polsce, jak i w całej Europie są inżynierowie.

Utrzymuje się tendencja do powstawania nowych zawodów, zatem ważną zdolnością jest elastyczność, umiejętność dostosowania się do nowych warunków, śledzenie trendów na rynku pracy, świadome planowanie kariery i przede wszystkim umiejętność wykorzystania posiadanych umiejętności.

Kierownik Manpower Polska dzieląc się własnymi spostrzeżeniami na temat rynku pracy wymienia jako przyszłościowe następujące obszary- nauki ścisłe, działalność naukowa, badawczo- rozwojowa, oraz usługi okołobiznesowe. Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Prognozy przewidują, że w ciągu najbliższych lat rynek pracy będzie potrzebował coraz więcej pracowników związanych z ochroną środowiska. Powstanie nowych miejsc pracy ma być związane z rozwojem ekologicznym i rozwojem odnawialnych źródeł energii. Gminy mają zatrudniać między innymi specjalistów od energetyki czy produkcji biomasy. Powstawanie miejsc pracy ma być związane również z normami prawnymi dotyczącymi ochrony środowiska jakie muszą przestrzegać inwestorzy. Kolejnymi dziedzinami  potrzebującymi specjalistów są rolnictwo oraz turystyka.

Analiza ofert zamieszczonych na portalu Pracuj.pl w 2008 roku dowodzi, że duże szanse na znalezienie zatrudnienia mają finansiści- aż 10% z zamieszczonych ogłoszeń była skierowana do poszukujących pracy w finansach, ekonomii, ubezpieczeniach, księgowości, audycie czy podatkach.  Najwięcej z nich skierowanych było do pracowników księgowości różnych szczebli- od stanowisk asystenckich, poprzez samodzielnych specjalistów do głównych księgowych. Poza tym popularne są takie stanowiska jak: analityk i kontroler finansowy. Najwięcej ofert pojawia się w województwach: mazowieckim, małopolskim, dolnośląskim i śląskim.

 

Źródło: Gazeta Wyborcza, Kurier Lubelski


Nowe zawody

 

W wyniku postępu cywilizacyjnego i technologicznego, na rynku pracy pojawiają się nowe zawody. W niektórych przypadkach chodzi co prawda wyłącznie o przekształcenie nazwy lub nadanie nazwy anglojęzycznej, co może wpływać na pewien stopień dezorientacji odnośnie zakresu obowiązków oraz stawianych wymagań. Czasem zmiana dotyczy rozszerzenia oferty lub rozszerzenia możliwości zatrudnienia (np. dopuszczenie do zawodu kobiet, jak to ma miejsce w przypadku pracy pilota samolotu).

 Da osoby poszukującej pracy niezwykle ważne jest posiadanie wiedzy o nowych możliwościach zatrudnienia, dlatego wychodząc naprzeciw tym potrzebom przedstawiamy krótką charakterystykę zawodów przyszłości.

 

 1. Akustyk biur
 2. Animator czasu wolnego
 3. Art director-dyrektor-artystyczny
 4. Audytor
 5. Audytor energetyczny
 6. Barista
 7. Brand manager
 8. Broker edukacyjny
 9. Coach
 10. Coolhunter
 11. Copywriter
 12. Doradca ds. żywienia
 13. Doradca finansowy
 14. Doradca kredytowy
 15. Dyplomowana opiekunka do dziecka
 16. Dziennikarz
 17. Edukator ekologiczny
 18. Edukator zdrowia
 19. Edytor filmu i video
 20. Ekspert ds. technologii edukacyjnej
 21. Eksplorator dna morskiego
 22. Etyczny haker
 23. Fundraiser
 24. Groomer
 25. Hipoterapeuta
 26. Inspektor ochrony środowiska
 27. Key account manager
 28. Konsultantka slubna
 29. Maitre d'hotel
 30. Marynarz
 31. Mechartonik
 32. Mediator sadowy
 33. Menadżer wielokulturowości
 34. Merchandiser
 35. Mystery Shopper
 36. Operator systemów komputerowych
 37. Payroll manager
 38. Personal Shopper
 39. Pilot samolotów pasażerskich
 40. Programista gier komputerowych
 41. Researcher
 42. Rezydent
 43. Rzecznik patentowy
 44. Sekser
 45. Specjalista ds. elektronicznej bankowości
 46. Specjalista ds. kultury firmy
 47. Specjalista ds. ochrony wlasnosci intelektualnej
 48. Specjalista od szkoleń
 49. Spokesman
 50. Statysta
 51. Strażnik ochrony przyrody
 52. Taksator
 53. Tanatopraktor
 54. Telepracownik
 55. Teletutor
 56. Terapeuta oddechowy
 57. Tester destynacji
 58. Tester gier
 59. Traffic manager
 60. Trendsetter
 61. Underwriter
 62. Zoopsycholog

 


Powyższy materiał został opracowany na podstawie: 

www.praca.gazeta.plwww.wokolkariery.pl, http://www.pracuj.pl, http://www.eurostudent.pl, http://www.iwp.com.pl/,

 http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wchodzi;w;zycie;ustawa;o;telepracy,81,0,273233.html oraz linków podanych bezpośrednio pod opisami poszczególnych zawodów.

 

Aktualizacja, dn. 08.03.2013